Architektura. Czy to kierunek dla każdego?

Architektura. Czy to kierunek dla każdego?

13 lutego 2016 0 przez Piotr

 

Wiele osób amatorsko zajmujących się rysunkami zastanawia się jakby z tego zrobić karierę. Oczywiście sytuacją idealną jest praca w wymarzonym zawodzie, gdzie zarobki spełniają nasze najśmielsze marzenia. Podążanie za marzeniami nie jest jednak tak proste i przyjemne jakby mogło się wydawać. Należy najpierw wziąć pod uwagę wiele kwestii, aby ani sobie ani przyszłym potencjalnym klientom nie narobić szkód.

matma (sxc.hu)Artyści amatorzy, albo nawet uczniowie liceów artystycznych często rozmyślają nad poświęceniem swojego czasu na studia architektoniczne. Kierunek ten mimo, iż jest niezwykle profitowy i przyszłościowy nie jest dla każdego. Osoby o usposobieniu artystycznym będą z pewnością miały problem z jego ukończeniem. Projekty domów jednorodzinnych to nie tylko szkicowanie w zeszycie, ale mnóstwo wyliczeń i zasad konstrukcyjnych, których bez wyjątku należy przestrzegać. Jest to w pierwszej kolejności kierunek dla osób mających umysł techniczny, mających pojęcie o matematyce, fizyce, konstrukcji oraz mechanice.

Mimo zapotrzebowania na umysły typowo ścisłe należy mieć także niebanalną wyobraźnię. Dzięki niej będzie można przestrzennie rozplanować przestrzeń przyszłego budynku. Wyobraźnia konieczna jest także do tworzenia innowatorskich, wyjątkowych projektów, które spotkają się z uznaniem w czasem brutalnej branży architektów.

Na rynku istnieje wiele szkół prywatnych oraz uniwersytetów oferujących kursy czy specjalizacje architektoniczne, ale żeby całkowicie pojąć to trudne rzemiosło nie do uniknięcia jest spędzenie przyszłych pięciu lat w Sali wykładowej, a wieczorami w książkach. Jest to kierunek wyłącznie dla osób uparcie dążących do celu.