Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie

6 maja 2022 0 przez Marta

W naszej strefie klimatycznej każda nieruchomość powinna mieć odpowiednie ogrzewanie, aby móc w komforcie i cieple przetrwać zimne miesiące. Do tego potrzebny będzie odpowiedni system ogrzewania. Jak on działa?

Działanie systemu

System centralnego ogrzewania zapewnia ciepło wielu pomieszczeniom w budynku, a opcjonalnie może również ogrzewać ciepłą wodę użytkową z jednego głównego źródła ciepła. Centralne ogrzewanie różni się od ogrzewania pomieszczeń tym, że ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu, takim jak pomieszczenie z piecem lub piwnica w domu. Czasami stosuje się też dodatkowe źródła ciepła, jak kominek Trzebinia lub inne rozwiązania tego typu.

Rozprowadzanie ciepła

Ciepło jest rozprowadzane po całym budynku, zazwyczaj poprzez wymuszony obieg powietrza w kanałach wentylacyjnych, poprzez cyrkulację wody w rurach lub poprzez parę wodną podawaną przez rury. Najpopularniejsza metoda wytwarzania ciepła polega na spalaniu paliw kopalnych w piecu lub kotle. Dzięki temu w naszych nieruchomościach utrzymuje się komfortowe ciepło nawet jak na zewnątrz temperatury są bardzo niskie.