Czy każdy lekarz potrzebuje stetoskopu?

Czy każdy lekarz potrzebuje stetoskopu?

23 czerwca 2020 1 przez Marta

Stetoskop jest jednym z podstawowych narzędzi pracy lekarza w bardzo wielu dziedzinach. Jednak nie tylko lekarze korzystają ze stetoskopów, również pielęgniarki czy ratownicy medyczni z niego korzystają. Jednak dlaczego jest on taki ważny? Czy każdy lekarz potrzebuje stetoskopu?

Czym jest stetoskop?

Stetoskop jest narzędziem stosowanym w bardzo wielu dziedzinach medycyny i nie tylko w celu pierwszej diagnozy pacjenta. Za jego pomocą można zbadać czy bicie serca jest prawidłowa, czy płuca pracują tak jak powinny. Stetoskop może występować w kilku rodzajach, w zależności od tego w jakiej branży będziemy go stosować. Gdzie stetoskop jest niezbędny a gdzie jego obecność nie jest wymagana?

Gdzie są niezbędne?

Badanie przy pomocy stetoskopu jest jednym z pierwszych rzeczy, którą wykonuje lekarz pierwszego kontaktu, pozwoli to wykryć ewentualne problemy w pracy serca czy płuc. Podobnie ratownik medyczny często zaczyna diagnozowanie problemu od badania stetoskopem, pozwala to potwierdzić lub wykluczyć pierwsze schorzenia. Odpowiednie stetoskopy stosują także kardiolodzy, i w ich przypadku są one bardzo ważne, gdyż nawet najmniejszy dźwięk może mieć wypływ na diagnozę.