Diagnoza zespołu Aspergera

Diagnoza zespołu Aspergera

16 maja 2022 0 przez Maks

Nasze dziecko nie utrzymuje z nami kontaktu wzrokowego, unika zbliżeń oraz czułości – jest aspołeczne. Na początku nasze dziecko może wydawać się po prostu introwertykiem. Jednak sprawdzamy te niepokojące zachowania u specjalisty, i jest postawiona diagnoza – spektrum autyzmu, zespół Aspergera.

Czy to schorzenie bardzo wpływa na życie?

Jest to lekki przypadek autyzmu. Ludzie są w stanie normalnie funkcjonować z tą przypadłością. Jednak zachowania bardzo różnią się u chłopców oraz dziewczynek – dziewczynki są w stanie niesamowicie ukrywać swoja przypadłość, bardzo dużo obserwują oraz analizują zachowania innych osób. Statystycznie dużo mniej kobiet ma to schorzenie ale jest to związane z tym że lekarze mają problem z diagnozą. Dopiero teraz diagnozuje się już dorosłe kobiety. U chłopców wygląda to trochę inaczej, zazwyczaj mają swojego ,,konika” na punkcie nietypowych dla nas rzeczy, takie jak części w pralce. Z tym spektrum wiążą się często też różne tiki. Osoby autystyczne, bardzo często mają problem z rozumieniem oraz okazywaniem emocji, szybko wpadają w szał. Mają również problem z koncentracją.

Asperger a terapia

Wielu rodziców nie chce posyłać swoich dzieci, u których wykryto zespół Aspergera, ponieważ chcą, aby ich pociecha byłą „normalna”. Czy jeśli jednak lekarz wykryje u nas poważną chorobę związaną z sercem, czy nowotwór i nie zdecydujemy się na leczenie to będziemy zdrowi? No właśnie. Mając na uwadze zdrowie i szczęście dziecka, poślijmy go do terapeuty, który pomoże zrozumieć mu jego odmienność i radzić sobie z różnymi problemami i zachowaniami.