Do czego służy pęseta?

Do czego służy pęseta?

17 grudnia 2020 0 przez admin

W medycynie możemy spotkać szereg różnego rodzaju sprzętów medycznych, zarówno dużych jak i małych, ważnych i mniej ważnych. Do małych, mniej ważnych sprzętów medycznych możemy zaliczyć pęsetę. W jakich zadaniach sprawdza się ten niewielki przyrząd medyczny i jakie są jego rodzaje?

Czym jest pęseta?

Pęsety możemy spotkać nie tylko u lekarzy, ale także w niemal każdym domu, gdyż pomagają w wyciąganiu drzazg a także pomagają kobietom w pielęgnacji. Sama pęseta to metalowy przyrząd przypominający szczypce, którego głównym zadaniem jest przenoszenie niewielkich przedmiotów. Pomimo bardzo prostego zadnia pęsety mogą występować w kilku rodzajach, w zależności od tego jakie zadania ma wykonywać.

Rodzaje pęset

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pęset, które są przystosowane do różnego rodzaju zadań. Pierwszym z rodzajów pęset są pęsety kosmetyczne, używane do dbania o naszą urodę. Innym rodzajem pęsety jest pęseta anatomiczna, która posiada specjalne rowki ułatwiające korzystanie z niej. Kolejnym przykładem tego sprzętu medycznego jest pęseta chirurgiczna, której specjalne ząbki ułatwiają trzymanie przedmiotów. Niektóre pęsety mają też specjalne zatrzaski, które dalej ułatwiają trzymanie przedmiotów.