Jak przebiega podstawowe badanie pacjenta?

Jak przebiega podstawowe badanie pacjenta?

9 marca 2020 1 przez Marta

Ratownicy medyczni posiadają bardzo odpowiedzialne zadania, bo to właśnie oni są pierwszymi osobami, które mają styczność z pacjentem. Z tego powodu bardzo ważne jest to, jak przebiega wywiad z pacjentem i jaka będzie pierwsza diagnoza ratownika medycznego. Jak przebiega takie badanie?

Badanie

Osoba pracująca jako ratownik medyczny ma za zadanie zbadać podstawowe parametry oraz funkcje życiowe pacjenta, a następnie na podstawie wyników podjąć odpowiednie postępowanie. Do takiego badania potrzebny jest odpowiedni sprzęt, na przykład stetoskop, za pomocą którego ratownik osłuchuje pacjenta. Innymi badaniami, które może wykonać ratownik to między innymi EKG. Ponadto ratownik może podać leki, szczególnie w przypadku zagrożenia życia pacjenta.

Zadania ratownika

Pierwszym i najważniejszym zadaniem ratownika medycznego jest udzielenie pierwszej pomocy pacjentom, jednak nie jest to jego jedyne zadanie. Musi także bezpiecznie przetransportować pacjenta do szpitala jeśli istnieje taka potrzeba. Ważnym zadaniem ratownika jest także odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aby nie było więcej osób poszkodowanych. Ważna jest także współpraca z policją i strażą pożarną w przypadku wypadku i tym podobnych zdarzeń.