Obcy kredyt, dobry kredyt?

Obcy kredyt, dobry kredyt?

2 kwietnia 2016 1 przez Piotr

Kiedy zdecydujemy się na zakup mieszkania, musimy w końcu za nie zapłacić. Niestety często mamy zaledwie mały procent całej kwoty. Udajemy się wtedy do banku w poszukiwaniu odpowiadającego nam kredytu. Niekiedy, wybieramy kredyt w obcej walucie.

Jaki to kredyt?

Najczęściej w takich sytuacjach podejmowane są kredyty hipoteczne we frankach. Wysokość rat, marzy i innych opłat ustalane są z bankiem. Jednak nie mają one w rzeczywistości stałej wartości. Będąc w obcej walucie są w pełni uzależnione od kursu danej forex waluty.

money(sxc.hu)

money(sxc.hu).

Bezpieczeństwo

Pomimo tego, że nasz kredyt ma tą samą wartość w obcej walucie, nie ma on stałej wartości z złotówkach. Kurs euro, czy franka szwajcarskiego fluktuuje i zmienia się. Wraz ze wzrostem wartości zagranicznego pieniądza, wzrasta rzeczywista wartość naszego kredytu.

Co to oznacza?

Wyobraźmy sobie, że wzięliśmy kredyt na 40 000 franków szwajcarskich. Kiedy go zaciągaliśmy, kurs franka był równy 2,6 zł. Oznacza to, że nasz kredyt miał wartość 104 000zł. W ciągu kilku kolejnych lat spłacaliśmy nasz kredyt, a kurs franka ciągle wzrastał. Powiedzmy, że zostało nam jeszcze 20 000 franków do spłacenia, ale kurs wynosi 4 zł. Tak więc pozostałe raty, które mamy do spłacenia mają łączną wartość 80 000zł. Oczywiście banki wykonują różne zabiegi mające na celu wyrównanie tej różnicy. Jednak przy wzroście wartości pieniądza rzędu 1,5, nie są one wstanie zneutralizować wszystkich strat.

Efekt

Łatwy i prosty kredyt w obcej walucie okazał się być błędem, który może odbić się głośnym echem nie tylko na nas, ale też na naszych dzieciach. Niestety przewidzenie kursu danej waluty na przestrzeni kilkudziesięciu lat nie jest łatwą sprawą. Dlatego warto solidnie pomyśleć, zanim podejmie się decyzję o kredycie w obcej walucie.