Problemy z samochodem w zimie

Problemy z samochodem w zimie

23 marca 2015 0 przez Maks

Zima jest najtrudniejszą porą roku dla kierowców. Głównie z powodu niekorzystnych warunków drogowych, które zagrażają bezpieczeństwu. Jeżeli jezdnia pokryta jest warstwą mokrego śniegu lub jest oblodzona to zapanowanie nad pojazdem jest niezwykle trudne. W takiej sytuacji musimy nie tylko dostosować prędkość, ale również styl jazdy. Musimy wziąć pod uwagę, że zawsze znajdzie się osoba, która będzie przeceniała swoje umiejętności i nawet w złych warunkach będzie znacząco przekraczała prędkość. W ten sposób będzie ona ogromnym zagrożeniem dla ruchu drogowego. Musimy mieć to na uwadze, ponieważ możemy znaleźć się w takiej sytuacji, która może skończyć się tragicznie. Nawet jeżeli my będziemy jechali przepisowo to ktoś inny może stanowić zagrożenie. Zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, a zwłaszcza w momencie, gdy warunki nie pozwalają na szybką jazdę.

Problemy w zimie

Zima stanowi problem nie tylko z powodu, że jest ona trudna podczas jazdy. Kłopotem jest też przygotowanie samochodu do jazdy. W okresie od wiosny do jesieni nie mamy z tym specjalnego problemy. Wystarczy wsiąść do pojazdu i odjechać. Zimą jest ten problem, że pojazdy z reguły pokryte są pokrywą śnieżną, a szyby są oszronione i zamrożone. Są to warunki, które są niekorzystne dla kierowcy, ponieważ musi poświęcać dodatkowy czas, aby samochód przygotować do jazdy. Jest to zarazem bardzo ważne, ponieważ jeżeli nie zrobimy tego odpowiednio dokładnie to możemy stanowić zagrożenie. Głównie za sprawą tego, że nie będziemy mieli pełnej widoczności, która jest przecież podstawą. Zima to również czas, gdy samochody są najbardziej zawodne. Dochodzi wtedy do powstania wielu usterek, które będziemy musieli naprawić, aby dalej korzystać z samochodu.

Akumulator

Samochody częst o psują się na mrozie (sxc.hu)

Samochody częst o psują się na mrozie (sxc.hu)

Podczas niskich temperatur może dojść do całkowitego rozładowania się akumulatora. Wiadomo – bez niego nie uruchomimy pojazdy i nie będziemy w stanie naładować go przy wykorzystaniu alternatora. Jest to dość spory problem, bo będziemy musieli zostawić samochód na parkingu i dostać się do pracy w inny sposób. Sam akumulator podłączony zostanie do ładowania, ale nie będzie gwarancji, że będzie on w stanie wytrzymać przez długi czas. Najlepiej jest kupić akumulatory żelowe, których żywotność jest znacznie dłuższa niż tradycyjnych, jest to rozwiązanie przyszłościowe, na które warto zdecydować się już dzisiaj.