Wychowanie dziecka

Wychowanie dziecka

18 maja 2022 0 przez Mietek

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na samodzielnego i pewnego siebie człowieka, który poradzi sobie kiedy wkroczy w dorosłość. Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami „jak dobrze wychować małego człowieka”. Każdy z nas najlepiej wie co jest najlepsze dla naszego dziecka. Warto jednak dowiedzieć się jakie błędy możemy popełniać.

Najczęstsze błędy

Jak dobrze wiemy dzieci ciągle pragną zwrócić naszą uwagę. Nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcać im należytą ilość, ale starajmy się to robić. Zaowocuje to łatwością w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Jeśli chcemy natomiast, aby nasze dziecko było samodzielne – nie wyręczajmy go w każdej czynności. Kiedy widzimy, że nasz maluch z czymś sobie nie radzi, chcemy zrobić to za niego uważając, że wykonamy to lepiej i szybciej. Lepszym pomysłem będzie jednak powtórne wytłumaczenie mu jak to zrobić, bądź najzwyczajniej pomoc w danej czynności. Kiedy dziecko zrobi coś źle, zawsze pamiętamy, aby zwrócić mu uwagę, czy go ukarać, dlaczego jednak zapominamy, aby chwalić go kiedy zrobi coś dobrze? Wprowadzenie systemu kar i nagród będzie znakomitą motywacją do lepszego zachowania. Są to rzeczy z pozoru błahe, jednak uczące dzieci odpowiedzialności, samodzielności i pewności siebie.

Rola przedszkola

Jest to miejsce, w którym dziecko spędza dużą część dnia, co również ma duży wpływ na to jak będzie ono wychowane. Nasza pociecha uczy się w przedszkolu jak postępować, żyć w relacjach międzyludzkich z innymi dziećmi, myśleć i patrzeć na otaczający ją świat. Przedszkole prywatne oferuje nam wielostronny rozwój dziecka, pomaga w samoakceptacji i szacunku do innych. Tego typu placówki dają również możliwość wybrania zajęć dodatkowych z bardzo długiej i obszernej listy. Uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach pozwoli dziecku na dodatkową pracę nad jego samodzielnością, zawieraniem relacji i otwartością, a także wyrobieniem chęci do uczenia się i zdobywania nowych umiejętności.