Zadania komornika

Zadania komornika

20 kwietnia 2020 1 przez Marta

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, którego głównym zadaniem jest prowadzenie egzekucji długów. Jest to ciężki zawód do wykonywania ze względów moralnych, jednak prawo obowiązuje każdego i ktoś musi je egzekwować. Jakie są zadania komornika i jakie ma on kompetencje?

Czym zajmuje się komornik?

Najważniejsze jest to, aby komornik działał zgodnie z prawem, w przeciwnym razie będzie to podstawa do jego zwolnienia. Komornik ma szereg obowiązków, które musi wykonać, a zaliczają się do nich między innymi wykonywanie orzeczeń sądowych o wszelkie roszczenia, sporządzanie protokołu stanu faktycznego, dostarczenie dokumentów a także sprawowanie urzędowego nadzoru nad licytacjami i zabezpieczenie spadku.

Uprawnienia komornika

Każdy komornik Opole musi działać zgodnie z prawem przy egzekwowaniu długów, jednak nie oznacza to że dłużnik może odmówić zapłaty długu. Komornik ma prawo zająć część pensji, emerytury czy renty, a także wiele sprzętów AGD i RTV, a także nieruchomości. Jednak komornik nie ma prawa zarekwirować przedmiotów urządzenia domowego, odzieży codziennej a także rzeczy niezbędnych aby dłużnik wykonywał czynności zawodowe. Nie może także zająć zapasów żywności i opału do użytku przez okres miesiąca.