Zadłużenie i konsekwencje z nim związane

Zadłużenie i konsekwencje z nim związane

4 czerwca 2021 0 przez Daniel

Współczesne społeczeństwo jest niezwykle zadłużone. Niemal każda dorosła i zarabiająca osoba ma kredyt i jest zobowiązana do jego spłaty. Niekiedy są to niewielkie kwoty, które potrzebne były do kupna komunijnego prezentu, a w innych przypadkach były to znacznie większe kwoty – kredyty hipoteczne, które zaciągnięte były na kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście konieczne jest systematyczne spłacanie tego zadłużenia. W momencie podejmowania takiego kredytu mamy pełną zdolność kredytową i jesteśmy w stanie spłacać wszystko bez żadnych problemów. Pamiętajmy jednak, że w naszym życiu mogą się zdarzyć rzeczy, których nie mogliśmy przewidzieć. Na przykład może pojawić się choroba, która będzie wymagała kosztownego leczenia. W takiej sytuacji ludzie będą starali się ratować życie i wszystkie swoje pieniądze będą przeznaczali właśnie na cele medyczne. W takiej sytuacji nasze długi będą rosły, a w pewnym momencie nie będziemy w stanie ich spłacić.

Komornik

Taka sytuacja może spowodować, że nasz wierzyciel (bank) będzie musiał korzystać z usług komorniczych, którzy na mocy prawa będą mogli ściągać nasz dług. Z reguły pieniądze są zajmowane bezpośrednio z konta bankowego. Taki komornik jest w stanie zabrać środki, które mamy na koncie i w ten sposób spłacić przynajmniej część zadłużenia. Jeżeli jednak nie jest to pełna suma to konieczne będzie podjęcie innych kroków. Kancelaria komornicza w wodzisławiu śląskim ma możliwość zajmowania naszych ruchomości i nieruchomości, które mogą zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia. W przypadku kredytów hipotecznych nie ma większego problemu, bo do momentu spłaty to właśnie bank jest właścicielem. Dlatego jeżeli przestaniemy spłacać raty to po prostu zostaniemy usunięci ze swojego domu. W każdym innym przypadku będziemy musieli się liczyć z wizytą komornika, którzy odbierze nam nasz majątek, cenne rzeczy, samochody, urządzenia elektroniczne, telefony itd.

Co nie podlega egzekucji?

Oczywiście są również takie rzeczy, które nie będą podlegały egzekucji. Są to zwierzęta domowe, odzież osobista, narzędzia wymagane do wypełniania obowiązków pracowniczych, pamiątki rodzinne, lekarstwa, jedzenie . Dlatego tak naprawdę nigdy nie pozostaniemy bez minimum do życia. Przedmioty, które zostaną nam odebrane będą wystawione na aukcję komorniczą. W ten sposób odzyskuje się pieniądze z tych rzeczy, które same w sobie nie mają wartości dla wierzyciela, ale można odzyskać pieniądze przez ich sprzedaż.